Jméno: Lukáš
e-mail: lukasek.puki@centrum.cz
ICQ: 382074244

Jakékoliv otázky pište na mail nebo na ICQ.
 

StarGate Universe: Následující epizoda 1x09 - Life / V sobotu 21.listopadu ve 3:00 a v 5:00 hodin ráno.

 
 

Windows XP - Recenze

Napadlo vás někdy, kolik existuje verzí Windows XP? Většina uživatelů zná tzv. Home a Professional, případně Media Center. Dnes si ukážeme, že verzí (tzv. edicí) existuje podstatně víc. Ke každé si něco málo povíme. Cílem článku rozhodně není zevrubné srovnání jednotlivých edic, ale pouze nastínění odlišností a vhodnosti použití pro konkrétní účely.

1) Windows XP Home Edition jsou určeny pro domácí použití. K tomuto účelu jsou dostatečně vybaveny a běžný domácí uživatel není nijak ochuzen oproti vybavenější (zejména z hlediska síťových funkcí) verzi Professional. Jejich nasazení ve firmách bývá obecně spíše výjimečné (mám na mysli "velkou" firmu s větším množstvím počítačů). Na internetu se dají najít projekty, které se snaží přidat některé vlastnosti z vybavenějších Windows XP Professional a obejít tím některá omezení.

Windows XP Professional2) Windows XP Professional Edition jsou určeny pro nasazení ve firmách; kde se často připojují do domény (výhodou je možnost použít doménové uživatelské účty spolu s uživatelskými profily - uživatel se může přihlásit a pracovat na libovolném PC s Windows XP, připojeným do domény).

3) Windows XP Corporate - jedná se o předaktivovanou verzi Windows XP Professional; jedinou odlišností je, že tento operační systém nevyžaduje aktivaci. Běžný uživatel se k této edici legálně nedostane; je dostupná v rámci multilicence.

4) Windows XP Media Center slouží pro "počítače do obýváku", tzv. HTPC (Home Theatre PC). Jedná se o operační systém s "grafickou nadstavbou" pro multimediální počítač. Často se ovládá dálkovým ovladačem. Uživatel se pohybuje v menu na obrazovce monitoru či na televizi a samotný operační systém je "skrytý".

5) Windows XP Starter Edition je omezená verze, určená zejména pro trhy s vysokou mírou počítačového pirátství. Některá omezení vypadají docela drasticky, posuďte sami: lze je provozovat pouze v rozlišení 800x600 (dle některých zdrojů 1024x768) a spuštěné můžete mít maximálně tři programy; bez podpory pracovních skupin a domén, max. 512 MB RAM, max. 120 GB HDD.

Windows XP Home6) Windows XP Embedded jsou elegantní možností, jak si sestavit operační systém Windows XP na míru svým požadavkům. Hodí se zejména v případě staršího HW (stolní počítač, notebook), který hodláme používat ke specifickým účelům, např. jako jukebox, herní PC (pro nenáročné starší hry), terminál, automat, atd. Nevyžadují aktivaci. Z vlastní zkušenosti vím, že se dají bez problémů sestavit na Compact Flash (CF) kartu o kapacitě pouhých 512 MB - sám jsem je nějakou dobu provozoval. O Windows XP Embedded jsem napsal první příručku v češtině, viz tato bleskovka.

7) Windows XP Fundamentals for Legacy PCs ("Eiger") jsou podobné verzi Embedded. Určeny jsou pro starší počítače, na kterých by "klasické" Windows XP neběžely vůbec nebo jen s obtížemi. HW požadavky jsou nenáročné: min. procesor s frekvencí 233 MHz, min. 64 MB RAM, min. 611 MB na HDD. Nejčastější použití bude počítač ve funkci terminálu.

8) Windows XP Tablet Edition jsou určeny pro počítače typu Tablet PC. Ty mají dotykovou obrazovku (dotykový monitor), některé jsou a jiné nejsou vybaveny klávesnicí. Obsahují podporu pro ovládání speciálním dotykovým perem, podpora psaní "volnou rukou" (opět dotykovým perem) a jeho převod na text.

9) Windows XP 64-bit Edition jsou určeny pro 64 bitovou architekturu. Významným přínosem je podpora více jak 4 GB RAM.

10) Windows XP Edition N vznikl dodatečně na nátlak Evropské komise, jedinou změnou je odstranění multimediálního přehrávače Windows Media player. I když je nabízen zákazníkům, prakticky se neprodává.

11) Windows PE nejsou skutečná Windows XP, jedná se o tzv. live verzi, bootující nejčastěji z CD. Primární použití je pro instalaci Windows XP. O live verzi vyšel na našem webu článek.

Závěr: Znovu opakuji, že cílem článku nebylo popsat vlastnosti a odlišnosti jednotlivých edic; cíl byl podstatně skromnější - seznámit vás se všemi verzemi Windows XP. Snad bylo tohoto cíle dosaženo.